JAKÝ JE ROZDÍL MEZI AVIVÁŽÍ A MÁCHADLEM?

Aviváž byla vynalezena v 70. letech. V té době bylo hitem nylonové oblečení, které nebylo zrovna příjemné nosit, tak vymysleli aviváž, aby oblečení neelektrizovalo a nelepilo se na kůži.

A pak se mylně vžilo, že aviváž se do prádla přidává kvůli toho, aby vonělo. Je pravda, že aviváž dokáže více ovonět prádlo. Funguje v podstatě jako kondicionér – vlákno obalí, uhladí a vůni tak v prádle uzamkne.

Aviváž ale sníží savost, prodyšnost a kromě vůně zapouzdruje i zbytky pracích prostředků, které pak dráždí kůži. Proto jsou tak nebezpečné konvenční prášky a syntetické vůně v avivážích.

Aviváž tedy nepoužívejte na textil, u kterého chcete, aby byl vzdušný, vsakoval tekutiny a odváděl pot. Nehodí se tedy na spodní prádlo, ručníky, utěrky, povlečení, dětské pleny, kojenecký textil nebo funkční sportovní oblečení.

A co teda s tím? Použijte máchadlo. Přirozené pH lidské kůže je kyselé (pH 4-6), pokožka se tak chrání před množením mikroorganismů. Oproti tomu mýdlo, prací soda a jiné prací prostředky jsou zásadité. Proto je nutné odstranit zbytky prášku či mýdla máchadlem.

Prádlo je pak nadýchané, vzdušné a měkké. Máchadlo si můžete koupit hotové s vůni levandule na váhu od @tierraverde.cz.sknebo si jej můžete vyrobit sami. Stačí k tomu voda a kyselina citronová. Můžete použít i ocet, ale kyselina citronová je 5x účinnější. 💫

Pokud byste měli další otázky, tak napište nebo se k nám zastavte.