PROČ PRÁT EKOLOGICKY?

Oblečení máme na sobě téměř nepřetržitě. Prací prášek se z oblečení jen tak nevymáchá, zůstává ve vláknech a působí na naši kůži.

Při dlouhodobém používání konvenčních pracích prášků se reakce nemusí objevit hned, ale třeba až za pár let. Některé látky postupně narušují imunitu kůže a mohou tak vznikat alergie a ekzémy.

Téměř většina pracích prášků z drogerie obsahuje syntetické deriváty ropných látek, změkčovače, optické rozjasňovače a umělé parfémy. A co to vlastně přesně pro nás znamená?

Umělé parfémy jsou deriváty ropy a velké množství těchto látek bylo klasifikováno jako silně toxické a nebezpečné. Pokud na jakémkoliv produktu pro děti ve složení uvidíte parfume, není pro ně vhodný. Pod tímto obecným názvem se mohou skrývat stovky až tisíce nejrůznějších látek a některé z nich jsou i potvrzenými karcinogeny. 

Optické rozjasnovače mají za úkol nám navodit dojem bělejšího prádla, neboť přeměňují UV záření na viditelné světlo. Skvrna je na oblečení stále, ale díky optickému zjasnění není vidět. Takže je to vlastně podvod. 

Tekuté prášky se zase musí konzervovat. Nejčastěji používaný je Methylisothiazolinone. Tato látka byla vyhlášena jako alergen roku 2013 a podle mnoha výzkumů způsobuje autoimunitní onemocnění kůže.

Syntetické tenzidy neboli povrchově aktivní látky, které odstraňují nečistoty a zabraňují jejich opětovnému usazování, se vyrábí nejčastěji z ropy a dehtu. Je to opět věc, se kterou nechcete přijít do styku.

Navíc všechny tyto složky nejsou v přírodě rozložitelné a jsou toxické pro životní prostředí, tedy i pro člověka. 

Přitom prát ekologicky není žádná věda, můžete začít klasických pracím gelem. Když do tématu proniknete, zjistíte, že je tolik alternativ. Třeba prací prášek z mýdlových ořechů nebo zázračné kokosové mýdlo s citrátem, které je nejlepší pro děti, ekzematiky a vlastně pro nás všechny. 

Občas se v našem obchodě setkávám s tím, že lidé nechtějí přejít na šetrné praní, protože prádlo nevoní, jak jsou zvyklí od jejich oblíbených produktů. Ale já říkám, že voní – svěží čistotou, která neublíží nám ani přírodě.