O nás

Dvě sestry, jeden obchod, hromada nápadů, neutuchající odhodlání a každodenní starosti a radosti.
Přijďte nás navštívit!

Proč se náš obchod nazývá Černý bez? Protože jsme příjmením Černé a bez jako bez obalu. Ale také to, že jsme každá jiná. Jako jing a jang, noc a den, černá a bílá. Černý bez synonymem pro protiklady, je také nejprve bílý a pak černý. Je to proces a bez toho by nebyl tím, kým je. A tak je to i s námi a s naším obchodem.

Bezobalem žijeme. Někdy máme pocit, že v obchodě téměř bydlíme. Hledáme nové cesty, alternativy. V obchodě opravdu ctíme koncept bezobalovosti (zero waste). Snažíme se, aby co nejvíce obalů bylo vratných. A pokud nejsou, nic u nás nepřijde nazmar, nic nevyhodíme. Všechno darujeme nebo využíváme dále. Krabice darujeme do eshopů, aby v nich posílali balíčky, pytle dáváme dětem na malování, o Vánocích další materiál věnujeme zákazníkům na balení dárků, další typ pytlů putuje na farmy, kde je používají dále. Obaly nemusí být jednorázové, dají se využít opravdu mnoha způsob.

Proto vezměte sklenice, krabičky, látkový pytlík nebo tašku a nakupujte bez obalu.

Má to smysl!
Těšíme se na Vás… Terka & Klárka

♡♡♡

Ale tím nekončíme. Minulý rok jsme začaly hledat dodavatele nejednorázových brček do našeho obchodu. Skleněná na trhu už byla, ale za vysokou cenu a kovová pocházela pouze z Číny. Ani se nám nechtělo představovat za jakých podmínek byla vyrobena, proto to také nepřipadalo v úvahu.
Celý nový projekt si vzala na starost Terka…
Dodnes nevím, jestli to bylo správné rozhodnutí. Začala jsem hledat českého výrobce skleněných a kovových brček. Skleněná byla poměrně úspěšná, našla jsem skvělou sklárnu, která vyrobí skleněná brčka z českého odolného borosilikátého skla a navíc úplně podle mých představ. Ale kovová – to byl kámen úrazu. Nikomu se moc do spolupráce nechtělo. Firmy jsou zavaleny prací a já jsem po nich chtěla brčka. Ráno před prací jsem objížděla firmy a ptala se, jestli mi brčka vyrobí. První výrobce byl fiasko. S druhým to už vyšlo. Brčka jsem nechala testovat Státním zdravotním ústavem pro jejich zdravotní nezávadnost.
Pak jsem sehnala i kartáčky na čištění brček z české kartáčovny. I s těmi to nebylo až tak bez problému, na poprvé mi dodali špatný typ, tak jsem musela čekat měsíc a půl na nové.

Nakonec ale vše dobře dopadlo. Vznikl e-shop www.brckoo.cz.
Dala jsem do něj kus sebe, navrhla design, napsala každé slovo, klukům jsem se pořád vrtala v kódu a pak jim v 11 večer volala, jak to dát zpět. Barvy vychází z loga, které navrhla moje sestra, fotky nafotil nejšikovnější Viktor Šorma, na fotkách nejsou žádní modelové a modelky, ale moji kamarádi a známí.

Celý e-shop se snaží být co nejvíce ekologický, používám krabice z recyklovaného papíru. Také bych ráda motivovala zákazníky k hromadné objednávce, abychom co nejméně zatížili životní prostředí. A nejlepší na tom je, že každý, kdo si brčkoo koupít přispívá na výsadbů stromů u nás v Česku.

Doufám, že se vám projekt bude líbit. ♡